Galeria na Gojach
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  FTP   Dojazd   Kontakt  

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

  Sklep    
 
Robert Mrózek MIEJSKI KRAJOBRAZ NAZWNICZY CIESZYNA W PERSPEKTYWIE DIACHRONICZNEJ
„W części śląskiej ziemi zwanej od dopływów górnego biegu Odry Śląskiem Górnym, w najbardziej na południe wysuniętej połaci, zwanej od głównego miasta Śląskiem Cieszyńskim, są dwie miejscowości z nazwą Cieszyn. Jedna leży na lewym brzegu rzeki Olzy w okolicy Podobory, druga po prawym brzegu Olzy – jest to Cieszyn dzisiejszy.
Przy Podoborze są ślady grodziska. Na wzgórzu porosłym lasem wznosi się wysoki wał otoczony rowem długości około 440 metrów. Kształt jego zaokrąglony, w stronie północno-wschodniej zaś rozwidlony. W tym miejscu rów jest znacznie niższy, ale zaraz za nim wznoszą się kopce, sięgające wyżej niż wał, tworzące części wzgórza opadającego stromo na wszystkie strony. Obok w stronie południowo-wschodniej widać ślady drugiego wału, znacznie niższego, a wzdłuż niego znowu rów, również mniej widoczny niż tamten.
Całe to miejsce jest obronne już z natury. Z trzech stron płyną lub płynęły dawniej potoki, największy od strony północno-wschodniej, którego wody używa się jako motoru do piły. Ten jest odgałęzieniem Olzy. Ale dawniej płynęła tędy sama Olza, która dopiero z końcem XVII lub na początku XVIII wieku odwróciła swój bieg i skręciła ku brzegowi pogwizdowskiemu. Wał wyższy wraz z rowem krył zapewne mieszkania ludzkie, zewnętrzny, niższy służył jako zagroda dla bydła, od czego poszła nazwa sąsiedniej miejscowości Podobora.
Miejsce to nazywa ludność miejscowa starym Cieszynem lub Cieszyniskiem. To grodzisko było prawdopodobnie siedzibą kasztelana cieszyńskiego wymienionego w bulli papieża Adriana z roku 1155, która zawiera pierwszą historyczną wzmiankę o Cieszynie.
Początek obecnego Cieszyna wiąże się z Górą Zamkową, oblaną z dwóch stron rzekami, Olzą i jej dopływem Bobrówką, miejscem zatem obronnym z natury, dostępnym tylko od strony południowej, na którym wznosi się kaplica w stylu romańskim.
 
 
 
 
 
Zapraszamy
"GALERIA NA GOJACH"
A.B.K. Heczko
43-430 Ustroń
ul. Błaszczyka 19
 
Telefon
+48 33 854 11 00
galeria@heczko.pl
www.heczko.pl
 
Godziny
otwarcia galerii:
Od Poniedziałku do Piątku
w godz. 9.30 do 17.00
 
  Projekt, wykonanie, hosting i opieka nad stroną www - Marek Landowski - www.marlan.pl