Galeria na Gojach
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  FTP   Dojazd   Kontakt  

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

  Sklep    
 
Piotr Wybraniec Z POWIETRZA, LĄDU I MORZA
Od pierwszej edycji tej książki mija właśnie pięć lat, w czasie których udało się dokonać nowych ustaleń co do faktów, jak i osób, które powinny się w tej publikacji znaleźć. Oczywiście wciąż istnieją braki w poszczególnych biogramach, ale wiele spośród nich już nigdy nie uda się w wystarczający sposób uzupełnić. W poprzednim wydaniu zapowiadałem, że nowe obejmie swym zakresem większy obszar terytorialny, jednakże nie udało się zgromadzić wystarczająco informacji, aby sprostać wyznaczonemu zadaniu.
Nie zmienił się cel tej publikacji, który nie stanowi dokonanie naukowej syntezy tematu, ale przede wszystkim upamiętnienie i oddanie hołdu żołnierzom, którzy w czasie II Wojny Światowej służyli i walczyli w jednostkach specjalnych Wojska Polskiego, a ich życie związane w było ze Śląskiem Cieszyńskim.
Kryterium, na podstawie którego wyodrębniałem żołnierzy jednostek specjalnych oraz cichociemnych, ściśle odnosi się do konkretnych jednostek wojskowych i do cichociemnych. Inaczej ma się podstawa, wedle której kwalifikowałem powiązanie z tym regionem. Opierało się ono nie tylko na związkach wynikających z miejsca urodzenia, ale także z miejsca osiedlenia czy aktywności życiowej na danym terenie przez pewien dłuższy okres, albo udziału w znaczącym dla tej ziemi wydarzeniu. Zamieściłem tu również biogramy żołnierzy, po których pozostanie w naszym regionie pamięć w związku z ich osobistymi rzeczami złożonymi w wiślańskim „Muzeum Spadochroniarstwa”. W pierwszych dwu przypadkach bez cienia wątpliwości można mówić o Cieszyniakach z urodzenia lub z wyboru. Inaczej natomiast jest z aktywnością życiową na Ziemi Cieszyńskiej, wynikającą ze służby wojskowej w 3 bądź 4 Pułku Strzelców Podhalańskich albo wykazywania na tym terenie innej aktywności życiowej. Podobnie ma się rzecz w odniesieniu do żołnierzy, po których pamiątki znajdują się w muzeum. Jednakże z pełną świadomością dodałem do tej pracy również takie biografie, gdyż uważam, że bez nich stanowiłaby niepełną publikację.
Nie byłem nazbyt rygorystyczny w stosunku do granic Śląska Cieszyńskiego, opisując osoby związane z miejscowościami tuż „za rogatkami”, czyli w Morawskiej Ostrawie czy Białej i innych miejscowościach.
Dzieje jednostek specjalnych doczekały się wielu dokładnych opracowań, dlatego też podaję bardzo uproszczoną i skróconą ich historię. Jednocześnie ze względu na fakt, iż to publikacja o ludziach, którzy w tych jednostkach służyli, bardziej szczegółowo omawiam szkolenie, jakie musieli oni przejść oraz sytuacje, w których się znaleźli.
Z pewnością nie uniknąłem błędów, jak również nie udało mi się odnaleźć wszystkich, których biografie powinny się znaleźć w tej publikacji. Nie miałem też możliwości zdobyć zdjęć wszystkich opisanych weteranów. Poszukując byłych żołnierzy kierowałem się wskazówkami i wspomnieniami ich kolegów, jak i pasjonatów tematu. Oczywiście korzystałem też ze źródeł pisanych, które wymieniam w bibliografii, jak i danych urzędowych, ale z różnych względów nie zawsze było to możliwe i nie za każdym razem w takim jakbym chciał zakresie. Oczywiście temat ten zamierzam kontynuować i w przyszłości opublikować uzupełnione opracowanie uwzględniające również szerszy zakres terytorialny.

 
 
 
 
 
Zapraszamy
"GALERIA NA GOJACH"
A.B.K. Heczko
43-430 Ustroń
ul. Błaszczyka 19
 
Telefon
+48 33 854 11 00
galeria@heczko.pl
www.heczko.pl
 
Godziny
otwarcia galerii:
Od Poniedziałku do Piątku
w godz. 9.30 do 17.00
 
  Projekt, wykonanie, hosting i opieka nad stroną www - Marek Landowski - www.marlan.pl